Idea-Pro

ANDRITZ
IdeaPro dawniej i dzisiaj

Aby poznać rodowód firmy chcielibyśmy Państwu przedstawić to na tle historycznym.

Nowa Sól jest miastem położonym nad Odrą w zachodniej części Wzgórz Dalkowskich rozciągających się w Pradolinie Barycko-Głogowskiej. Historia miasteczka sięga roku 1563, kiedy ówczesną osadę zamieszkiwali przede wszystkim rzemieślnicy, kupcy i przewoźnicy wodni. W roku 1743 Nowa Sól, decyzją króla Prus Fryderyka II otrzymała prawa miejskie. Nowa Sól to miasto, którego historia wiąże się z warzelnią soli zwaną Neusalz. Konkretnie było to miejsce do uzdatniania soli przywożonej tam z innych miejsc.

„Okres solny” skończył się jednak dla miasta zaraz po wojnie trzydziestoletniej, kiedy to warzelnia została zamknięta. Dziś smak historii i tradycji pozostał już tylko w nazwie… Po okresie stagnacji, od XIX wieku, Nowa Sól znów stała się miejscem, gdzie dynamicznie rozwijał się przemysł, powstały fabryki nici, kleju, okres rozwoju dotyczył także przemysłu ciężkiego – nowo powstałej huty żelaza.

W ten sposób Nowa Sól od wielu lat jest prężnym i rozwijającym się ośrodkiem przemysłowy. Poniżej przedstawiamy Państwu kontynuację tradycji przemysłowych ośrodka nowosolskiego obecnie kontynuowanego przez IdeaPro.

1. Tradycje odlewnicze w Nowej Soli (od 1827 do 1958 roku).

Protoplastą przemysłu odlewniczego w Nowej Soli był berliński kupiec Karl Glaser, który w 1827 roku założył Związek Akcyjny Huty Żelaza w Nowej Soli. W pierwszym etapie Zakład do produkcji wyrobów odlewniczych wykorzystywał skupowaną w okolicy surówkę. Pierwszy piec hutniczy uruchomiono w 1928 roku. Od tej pory wytapiane żelazo wykorzystywano do produkcji wyrobów odlewniczych. Wyroby z miejscowej rudy produkowano do 1871 roku.

W 1958 roku głównym udziałowcem firmy został Friedrich Wilhelm von Krauze. Do 1945 roku zakład zmieniał wielokrotnie nazwę, ostatnia to Krauswerk GmbH. Zakłady Krauswerk GmbH w lutym 1945 roku zajęli Rosjanie, którzy zdemontowali część maszyn i urządzeń. W grudniu 1945 roku administracja polska utworzyła Zakłady Fabryk Dolnośląskich w Nowej Soli. W następnych latach Rosjanie stopniowo przekazywali kolejne wydziały zakładu. Ostatecznie dopiero w 1948 roku zakład w całości przeszedł w ręce polskie.

2. Dolnośląskie Zakłady Metalurgiczne DOZAMET (od 1958 do 1991 roku).

W 1950 r. Nowosolskie Zakłady przyjęły nazwę Dolnośląskie Zakłady Metalurgiczne DOZAMET. W latach 70-tych oraz 80-tych DOZAMET staje się wiodącym w tej części Europy producentem maszyn i urządzeń dla przemysłu odlewniczego. Jednakże przemiany polityczno-społeczne w latach 90 doprowadziły do upadku DOZAMET-u i powstania w 1991 roku firmy Przedsiębiorstwa Projektowo Produkcyjnego TECHNICAL Sp. z o.o. w Nowej Soli.

3. Przedsiębiorstwo Projektowo Produkcyjne TECHNICAL Sp. z o.o. (od 1991 do 2014 roku).

Przedsiębiorstwa Projektowo Produkcyjnego TECHNICAL Sp. z o.o. w Nowej Soli zostało utworzone przez Czesława Rudy, aby utrzymać kontynuację tradycji nowosolskich w branży przemysłu ciężkiego w szczególności odlewnictwa. Wykorzystując istniejący potencjał ludzki, doświadczenie, tradycje produkcji maszyn odlewniczych, nowoczesną myśl techniczną, oraz nowoczesne metody zarządzania nowa firma rozpoczął produkuje nowoczesnych maszyny i urządzenia dla przemysłu odlewniczego na rynki krajowe i zagraniczne. Firma poszerzyła swój profil działalności szczególnie o projektowanie maszyn, urządzeń oraz kompletnych linii technologicznych. To pozwoliło na realizację wielu inwestycji w kraju i zagranicą „pod klucz”.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej pojawiły się nowe możliwości, firma mogła już beż żadnych barier celnych współpracować z wieloma krajami zagranicznymi. Nowe możliwości związanie z pozyskiwaniem dotacji unijnych pozwoliły na dynamiczny rozwój firmy na polu rozwoju technologicznego i produkcyjnego. TECHNICAL stał się jedną z lepszych i znanych firm w Polsce i Europie. Zmieniający się rynek, wymagania klientów oraz konieczność wprowadzenia nowoczesnego zarządzania w obliczu coraz większych zadań doprowadziły do utworzenia w 2014 roku przez Piotra Rudy nowego podmiotu Przedsiębiorstwa Projektowo Produkcyjnego IdeaPro Sp. z o.o. w Nowej Soli .

4. Przedsiębiorstwo Projektowo Produkcyjne IdeaPro Sp. z o.o. (od 2014 roku).

W 2014 roku powstaje firma IdeaPro, zbiega się to w czasie z zakończeniem 26-letniej działalności Spółki TECHNICAL. Cała kadra menadżerska, inżynierska oraz produkcyjna, poprzednio zatrudniona w Spółce TECHNICAL, zostaje zatrudniona w firmie IdeaPro, gdzie obecnie kontynuuje swoją pracę związaną z projektowaniem i produkcją oraz serwisem maszyn i urządzeń dla różnych branż przemysłu. Nowa firma PPP IdeaPro Sp. z o.o. w Nowej Soli, ma na celu kontynuacje dotychczasowych nowosolskich tradycji odlewniczych w szczególności osiągnięć firmy TECHNICAL Sp. z o.o.

Firma swoja działalność rozpoczyna od budowy nowego zakładu produkcyjnego wyposażonego w najnowocześniejszy park maszynowy. Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu środków unijnych, co umożliwiło wybudowanie nowego zakładu w tak krótkim czasie. Nowy zakład produkcyjny, zlokalizowany w południowej strefie przemysłowej w Nowej Soli, posiada trzy nowoczesne hale produkcyjne o powierzchni 3 x 1400m2. TECHNICAL Sp. z o.o.
 Swoją działalność prowadzi głównie w następujących branżach:

  • Górnictwo i przeróbka minerałów
  • Ochrona środowiska
  • Chemia

 

ANDRITZ
Park maszynowy w większości to maszyny, obrabiarki i centra obróbkowe CNC, wielkogabarytowa oczyszczarka komorowa oraz komora lakiernicza. Całe wyposażenie, oprzyrządowanie, maszyny, obrabiarki i narzędzia kontrolno-pomiarowe zakupione zostały w ramach realizowanej projektu (inwestycji).
ANDRITZ
ANDRITZ
Doświadczona i profesjonalna kadra jest do Państwa dyspozycji w zakresie produkcji maszyn oraz kompletnych linii technologicznych. Zapewniamy również sprawny i profesjonalny serwis maszyn i urządzeń oraz dostawę wszystkich części zamiennych.

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza!

     

    Producenci

    Copyrights 2018 © Pro-Industry. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: ProudMedia