Aktualności
O roli pompy.
MAX-ymalna efektywność
przy minimalnym zużyciu energii.
Mariusz Tomalak
PRO-INDUSTRY Sp. z o.o. Sp.k.
Kopalnie kruszyw coraz uważniej patrzą na zużycie energii oraz trwałość i bezawaryjność stosowanych maszyn, w tym pogłębiarek ssących.
Niejednokrotnie to właśnie od pogłębiarki oraz pompy na niej zainstalowanej zależy los całych zakładów wydobywczych, ponieważ najmniejsza przerwa
spowodowana awarią wpływa negatywnie na opłacalność produkcji. Z tych właśnie powodów pompa na pogłębiarce
ssącej powinna charakteryzować się kilkoma istotnymi cechami: bezawaryjnością, odpornością na zużycie ścierne, wysoką sprawnością, niskimi kosztami eksploatacyjnymi oraz prostotą w obsłudze i konserwacji. Obecnie na rynku jest wielu producentów i dostawców pomp – okazuje się jednak, że tylko jedna pompa spełnia wszystkie w/w kryteria. Jest to pompa KREBS serii MAX. Charakteryzuje się solidną, prostą budową, która wraz z nowatorskim systemem uszczelnienia wirnika powoduje, że jej eksploatacja wymaga wydatkowania najmniejszych kosztów dla użytkownika.
Recyrkulacja wewnętrzna i sposoby redukcji szczeliny wirnika Wielkość szczeliny na ssaniu ma istotny wpływ na sprawność pompy. Im większa szczelina, tym większe straty energii spowodowane „wewnętrznym krążeniem” mieszaniny. Im większa recyrkulacja wewnętrzna, tym większe zużycie ścierne wewnątrz pompy, objawiające się zużyciem wykładziny ssania, przedniej ścianki wirnika, zwiększaniem średnicy otworu wlotowego wirnika. Z kolei zużycie tych elementów pogarsza właściwości ssące pompy i powoduje utratę parametrów wydajnościowych i ciśnieniowych. W odróżnieniu od wszystkich innych konstrukcji pomp, pompa KREBS serii MAX utrzymuje stałe parametry przez cały okres użytkowania podzespołów komory roboczej.
Rysunek 1 obrazuje sposób recyrkulacji cieczy wewnątrz komory roboczej. W tabeli zamieszczonej obok rysunku przedstawiono ilość cieczy, która jest recyrkulowana w zależności od prędkości obrotowej oraz wielkości szczeliny. Dla pompy o niewielkiej średnicy ilość cieczy krążącej wewnątrz pompy może sięgać nawet 20%. Dla zastosowań pomp w pogłębiarkach ssących, dużo ciekawszy jest przypadek pompy np. o wielkości 300x250mm (12x10), dla której zapotrzebowanie na moc na wale wynosi 215kW. Przy źle wyregulowanej lub zużytej szczelinie, nawet 43 kW są bezpowrotnie tracone na recyrkulację wewnętrzną, a zapotrzebowanie na moc odpowiednio wzrasta. Jak łatwo przeliczyć pracując przez 16 godzin dziennie, 22 dni w miesiącu, 9 miesięcy w roku, stracimy 136224 kWh. Załóżmy, że 1 kWh kosztuje nas 0,4 zł, wówczas otrzymujemy kwotę 54 500 zł Właśnie tyle kosztuje nas źle wyregulowana szczelina wirnika w przeciągu jednego sezonu. Nasuwa się, zatem pytanie, czy stać nas na taką rozrzutność?
W konwencjonalnych konstrukcjach pomp operacja redukcji szczeliny jest pracochłonna, ponieważ należy całkowicie zatrzymać pompę, rozłączyć napęd, przesunąć przy pomocy śruby regulacyjnej na zespole łożyskowym wał z wirnikiem, domykając szczelinę przednią (oczywiście kosztem powiększenia szczeliny
tylnej!), podłączyć napęd, ponownie osiując koła pasowe. Warto zaznaczyć, że nigdy nie zredukujemy szczeliny w sposób zadawalający do zera, zawsze występuje szczelina, która umożliwia recyrkulację wewnętrzną w pompie.
Oczywiście, zmniejszając szczelinę ograniczamy recyrkulację wewnętrzną, czyli przemieszczanie się cząstek stałych wraz z wodą z obszaru o wysokim ciśnieniu do obszaru o niższym ciśnieniu, czyli ograniczamy zawrót części materiału w kierunku ssania (por. rys. 2.). Należy stwierdzić, że recyrkulacja wewnętrzna
występuje w każdej pompie z różnym natężeniem.
Jeżeli nie jesteś pewien jakie firmy i produkty dystrybuuje Pro-Industry to sprawdź w zakładce Producenci
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza!
Copyrights 2018 © Pro-Industry. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: ProudMedia